Duathlon Energy Triathlon Energy Energy Meeting MTB Energy Run Energy Energy Events

Duathlon energy

23.04.2023 1640

Kamil Kulik i Marta Łagownik mistrzami Elity w sprincie

Blisko 400 osób pojawiło się na starcie siódmej edycji Lotto Duatlon Energy w Rumi – Mistrzostw Polski w Duathlonie na dystansie sprinterskim. Świetne ściganie w promieniach wiosennego słońca było znakomitą promocją duathlonu. Mistrzami Polski Elity zostali Marta Łagownik z Gdańska i Kamil Kulik z Rumi, który zdobył podwójne złoto – także w kategorii Młodzieżowców.

Całość niedzielnego ścigania rozpoczął najliczniejszy wyścig Age Group, czyli Amatorów. Choć patrząc na osiągnięcia pierwszych zawodników, trudno mówić tu o amatorskim podejściu do sportu.

Od początku wyścigu uformowała się w nim kilkuosobowa czołówka, której nie rozerwała za bardzo część kolarska. W biegu bardzo dobrze prezentował się Tomasz Słupik z Warszawy, który na rowerze przegrał jednak m.in. z Mateuszem Gajewskim z Poznania. Ale Gajewski nie był w stanie osiągnąć wystarczającej przewagi po części rowerowej, by obronić zwycięstwo open w biegu. - Jestem zadowolony z jazdy rowerem, ale w biegu zabrakło mi niestety trochę do Tomka. Temperatura dziś dawała się we znaki, szczególnie podczas rund biegowych – podsumował M. Gajewski.

Najlepszy open w wyścigu Age Group był właśnie T. Słupik; programista – triathlonista z Warszawy. - Zależało mi na tym, by wygrać w Rumii. Już tu kiedyś zwyciężałem, potem miałem przerwę z powodów zdrowotnych, ale wracam do ścigania – mówił na mecie najszybszy zawodnik tego wyścigu.

Wśród pań najszybsza była Sandra Kopiczko (MKS Medyk Giżycko). Pierwszą część biegową przegrała z Zofią Kuriatą, ale na rowerze odrobiła stratę z nawiązką i utrzymała ją na drugim etapie biegowym. - Bardzo lubię przyjeżdżać do Rumi, zarówno jako zawodnik, jak i kibic. Szybka trasa, wreszcie było ciepło, świetne warunki do rywalizacji. Jestem zadowolona z takiego początku sezonu – podsumowała Sandra.

Z. Kuriata zakończyła wyścig na drugim miejscu, trzecia była Agnieszka Gadomska. - Rok temu ósma, teraz trzecia open, trudno więc nie być zadowoloną. Ale są jeszcze rzeczy do poprawy, jak choćby zmiana – np. zejście z roweru. Mam nowy rower i wciąż się do niego przyzwyczajam – analizowała kilka minut po zmaganiach A. Gadomska.

Drugim wyścigiem w niedzielę były zmagania o medale w kategorii młodzików. Wśród chłopców od początku było dość ciekawie i dość ciasno w czołówce. Druga część dystansu to jednak dominacja Allana Artwika-Sieronia (TS Akwedukt Kielce). Choć nie obyło się bez przeszkód. - Trochę utrudniła mi walkę moja pomyłka w strefie zmian, gdzie pobiegłem z rowerem w przeciwną stronę – opowiadał zawodnik z Kielc. – Ale bardzo chciałem wygrać i dałem z siebie maksa w biegu – dodał zawodnik, który długo leżał w strefie mety, łapiąc oddech.

Wśród młodziczek walka o zwycięstwo była wewnętrzną walką klubu UKS Lusowo. Od początku ton rywalizacji nadawały Alicja Gurdziołek i Matylda Jóźwiak. Wygrała ta pierwsza po pasjonującym finiszu. – Któraś z Was musiała dziś wygrać. Ważne, że medale zostają u nas – tłumaczył na mecie trener zawodniczek.

- W ostatnim czasie często ścigałam się z Matyldą na finiszu i przegrywałam, dziś to jednak ja mogę cieszyć się ze złota – dodała zwyciężczyni.

Trzeci niedzielny wyścig to zmagania Juniorów Młodszych. U panów już na początku uformowała się siedmioosobowa czołówka. Sporo w niej było przetasowań. Pierwszy z roweru zsiadł Jakub Maliszewski i wydawało się, że zmierza po zwycięstwo. Ale ostatecznie zawodnik z Trójmiejskiej Akademii Triathlonu dobiegł do mety trzeci. Wygrał reprezentant UKS G-8 Bielany Warszawa – Jakub Sochan, który jako jedyny drugi etap biegowy pokonał poniżej 4 minut. - Kontrolowaliśmy Kubę Maliszewskiego w trakcie rund rowerowych. Wypuściliśmy go, ale nie daliśmy mu zbyt mocno odjechać – uśmiechał się na mecie mistrz Polski w tej kategorii. - Mogę powiedzieć, że byłem pewny, widząc jaką mam stratę, że dogonię go na rundzie biegowej i tak się stało. Przyjechałem tu po złoto i z nim wyjeżdżam. Teraz czas na kolejne starty, m.in. w eliminacjach do Mistrzostw Europy.

Ostatnim wyścigiem dnia były wspólne zmagania Elity, Młodzieżowców i Juniorów. U panów pod nieobecność kilku zawodników pro z kategorii seniorów, faworytami była młodzież i nie zawiodła.

Niesamowitą walkę od początku toczyli reprezentant gospodarzy UKS Tri-Team Rumia Kamil Kulik oraz Kuba Gajda z MLUKS Triathlon Koło. Wydawało się, że Kulik ucieknie młodszemu Gajdzie na rundach kolarskich, jednak to ten drugi wpadł do strefy zmian pierwszy.

Zawodnik gospodarzy dopiero na ostatniej nawrotce, ostatniej rundy biegowej uciekł swojemu rywalowi i wpadł przeszczęśliwy na metę. - Jeszczem szczęśliwy, że mogę wygrać u siebie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy mnie wspierają. Bardzo dobra współpraca dziś na trasie z Kubą Gajdą – podsumował na gorąco podwójny mistrz Polski – w kat. Elity i Młodzieżowca.

- To chyba jednak nie był mój dzień. Walczyłem, próbowałem, ale nie udało się wygrać – mówił wyraźnie podłamany Gajda, któremu na osłodę pozostał tytuł Mistrza Polski Juniorów.

Na koniec poznaliśmy rozstrzygnięcia wśród pań. Tu faworytka była jedna – Marta Łagownik z Trójmiejskiej Akademii Triathlonu. I nie zawiodła oczekiwań. Od początku ruszyła pewnie do przodu, z każdą minutą zwiększając przewagę. - Miałam dziś do zrealizowania swoje małe cele. Znam tę trasę doskonale i lubię ją. Wiem, kiedy mogę przyspieszyć – mówiła na mecie mistrzyni Polski. - Jestem już przyzwyczajona do jazdy solo. Dziś mocno ruszałam w biegu, na rowerze jechałam sama, wiedząc że dziewczyny w grupie nie pracują ze sobą i moja przewaga będzie rosła.

I tak właśnie było. Druga na mecie Magdalena Sudak (Swim Tri Rzeszów) straciła do zwyciężczyni blisko dwie minuty.

Tegoroczne zawody w Rumi odbyły się w naprawdę świetnych warunkach pogodowych, przy licznym udziale publiczności. – Chwilę odpoczniemy i już myślimy o ósmej edycji oraz o tym, jak skonstruować jej budżet – zapowiedziała Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia.

Komplet wyników z niedzielnych Mistrzostw można znaleźć TUTAJ

Partnerzy i sponsorzy imprezy: Miasto Rumia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Powiat Wejherowski, PUK Rumia, AronPharma oraz SISU.

Organizatorzy: UKS Tri-Team Rumia, Polski Związek Triathlonu, MOSiR Rumia, Energy Events

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Partner Tytularny Cyklu

Partner Mistrzostw Polski w duathlonie

Patron medialny

Patron medialny cyklu

Aktywni - Swim, Bike, Run