Duathlon Energy Triathlon Energy Energy Meeting MTB Energy Run Energy Energy Events

Duathlon energy

22.04.2021 1442

LOTTO Duathlon Energy Rumia 2021 już w niedzielę!

Już po raz piąty Rumia będzie gospodarzem mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprint, które od 2019 roku rozgrywane są jako LOTTO Duathlon Energy.

Program zawodów przewiduje cztery wyścigi. Punktualnie o 10:00 wystartuje wyścig Age Group w konwencji bez draftingu. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia sanitarne organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić start w formule Rolling Start, na trasę będzie wyruszać 4 zawodników co 4-5 sekund. Na mecie oczywiście decyduje czas netto, czyli od wyruszenia na trasę danego zawodnika do przekroczenia linii mety. Wyścig Age Group powinien być bardzo pasjonujący, bowiem w Rumi potwierdzili udział świetni zawodnicy na czele z Tomaszem Słupikiem, Michałem Czapińskim czy Pawłem Ochalem, byłym profesjonalnym biegaczem z rekordem życiowym na 5000 m wynoszącym 13’58”. Wśród kobiet faworytką powinna być Magdalena Lenz, która w 2019 r. wygrała Mistrzostwa Polski w klasyfikacji generalnej kobiet na dwukrotnie dłuższym dystansie w Gniewinie. Wyścig Age Group w Rumi będzie dodatkowo kwalifikacją do Mistrzostw Europy w duathlonie w rumuńskim Targu Mures. Polski Związek Triathlonu przygotował dla zawodników 14 slotów kwalifikacyjnych.

Drugim wyścigiem dnia (start o 13:10) będzie wyścig młodzików (13-14 lat) ze startem wspólnym oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt na dystansie (1,25-5,6-0,5) w konwencji z draftingiem. W tej kategorii trudno wskazać o faworytów. Cieszy fakt, że do zawodów zgłosiło się 45 młodziczek i młodzików.

Kolejnym, trzecim wyścigiem dnia (start o 13:50) będzie rywalizacja juniorów młodszych (15-17 lat) z rekordową obsadą na liście startowej 85 zawodniczek i zawodników. Juniorzy młodsi będą mieli do pokonania dystanse (2,5-10,8-1,25) także ze startem wspólnym oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt w konwencji z drafitingiem między tą samą płcią. Tutaj zawodnicy często mają już kilkuletni staż, a poziom sportowy może być już bardzo wysoki.

Ostatnim akordem Mistrzostw Polski w Rumi będzie wyścig główny (start o 15:00) dedykowany dla kobiet i mężczyzn w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów. Zawodniczki i zawodnicy tradycyjnie w Rumi będą ścigali na dystansie sprinterskim (5,0-21,2-2,5) na tych samych trasach, ale krótszych pętlach na których rywalizowali amatorzy. Niezwykle silna obsada zawodniczek i zawodników zapowiada także niesamowite emocje. W rywalizacji kobiet lista startowa obejmuje zwyciężczynie z poprzednich lat, czyli Martę Łagownik, Marię Cześnik (naszą olimpijkę z Pekinu i Londynu) i Zuzannę Sudak oraz wiele utytułowanych zawodniczek, medalistek Mistrzostw Polski. Do faworytek powinna należeć Paulina Klimas, która bardzo obiecująco wpadła w Pucharze Europy w triathlonie ledwie kilka dni temu.

Wśród mężczyzn rywalizacja zapowiada się jeszcze bardziej interesująco. Na liście startowej mamy Michała Oliwę – pięciokrotnego mistrza Polski seniorów w triathlonie na dystansie sprinterskim i olimpijskim, Kacpra Stępniaka – także dwukrotnego mistrza Polski w triathlonie na dystansie olimpijskim, który dwukrotnie wygrywał Rumię. Kto im może przeszkodzić? Na pewno Piotr Ławicki – etatowy medalista w Rumi, zwycięzca duathlonu w Pile tydzień temu, Igor Siódmiak, Paweł Najmowicz, Łukasz Kalaszczyński – mistrz Polski na dystansie IRONAMN z 2019 roku, Tomasz Marcinek i Maciej Bruździak. Niestety nie wystąpi w Rumi zawodnik z nr 1 Sylwester Kuster, zwycięzca w latach 2019 -2020 którego zmogła choroba. Do wyścigu głównego także zgłosiła się rekordowa liczba 65 zawodniczek i zawodników.

Rumia LOTTO Duathlon Energy - Mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie sprint wspierają: Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Miasto Rumia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi.

Organizatorami Rumia LOTTO Duathlon Energy są: Energy Events, UKS Tri-Team Rumia, MOSIR Rumia i Polski Związek Triathlonu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Partner Tytularny Cyklu

Partner Mistrzostw Polski w duathlonie

Patron medialny

Patron medialny cyklu

Aktywni - Swim, Bike, Run