Duathlon Energy Triathlon Energy Energy Meeting MTB Energy Run Energy Energy Events

Duathlon energy

19.05.2018 1416

Rekordowe czasy podczas Mistrzostw Polski w Rumi

Wystartowało ponad 230 zawodników reprezentujących kilkadziesiąt klubów z całego kraju. Główne wyścigi MP wygrali obrońcy tytułów mistrzowskich z ubiegłego roku: Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk oraz przedstawiciel gospodarzy Kacper Stępniak z UKS Tri-Team Rumia.

O 15:15 wystartowali zawodnicy amatorzy na dystansie sprinterskim (5-20,0-2,5) w MP Grup Wiekowych. Rywalizacja odbyła się w konwencji „bez draftingu” przy dopuszczonych rowerach  triathlonowych do jazdy indywidualnej na czas. Cały wyścig wygrał wyraźnie Michał Czapiński przed ubiegłorocznym zwycięzcom  Jakubem Rucińskim  (obaj EUROPELL – BIKE U UP) i Maciejem Kosmalą z CST. Rywalizację MP AG open wygrała Izabela Janusz z Triathlon Club Wrocław przed Małgorzata Kącką z YMCA Kraków i Małgorzata Harasimiuk-Grądzką z CTS Gdańsk. Zwycięzcy MP AG zaprezentowali niezwykle wysoki poziom sportowy , w którym spokojnie mogli rywalizować w MP Elity. Michał Czapiński 20,0 km przejechał w czasie 28:31 czyli ze średnią prędkością ok. 42 km/h. Zawodnicy w swoich opiniach podkreślili niezwykle  szybką i bezpieczną trasę kolarską do jazdy na czas idealną do formuły MP AG bez draftingu. Wyścig ukończyło 156 zawodniczek i zawodników.

O 17:00 do  rywalizacji MP przystąpili juniorzy młodsi i młodzicy na dystansie super sprinterskim  (2,5-10,8-1,25). Rywalizacja przebiegała w formule „z draftingiem”. Wyścig wśród chłopców wygrali juniorzy młodsi, faworyci : Maksymilian Kopiczko z Orki Iława przed Filipem Chyłkowskim z YMCA Kraków i Jakubem Bogusiewiczem także z Orki Iława.  Wśród juniorek młodszych wygrała  Julia Sanecka z Delfa Gryfino przed Natalią Zych z UKS 51 Lublin oraz Karoliną Wichą z Akweduktu Kielce . Najlepszymi młodzikami zostali : Marcel Siemianowski (UKS TRS Susz) przed Antonim Borysem z MPK Szczecinek oraz Mikołajem Czechowiczem z UKS Sportowiec Piła. W kategorii MP młodziczek wygrała: Józefina Młynarska z YMCA Kraków  (przegrała tylko z dwiema juniorkami młodszymi) przed Wiktoria Wróbel z KS Barakuda Mińsk Mazowiecki i Łucją Wierzbicką z Triathlon Siedlce Club. Przebieg rywalizacji był następujący. Po pierwszym 2,5km biegu aż 7 zawodników zmieściło się w 4” i przebiegło odcinek z prędkością ok 3.16-18/km. Po rowerze grupa stopniała do 4 zawodników, drugi bieg wygrał zdecydowanie Maks Kopiczko z prędkością 3.15/km. Dystans drugiego biegu odcinka pomiarowego (na chipach) wyniósł 1,19km. Julia Sanecka wyścig dziewcząt wygrała na solo , odrywając się pierwszym biegu , jadąc sama na rowerze i tak samo kończąc drugi bieg. Wyścig ukończyło 40 zawodniczek i zawodników.

O 18:15 nastąpił start do wyścigu główny MP dla wyczynowców w formule „z draftingiem” także na dystansie sprinterskim (5-21,3-2,5) . Wystartowali prawie wszyscy zapowiadani faworyci.  Drafting był dozwolony tylko między tą samą płcią. W rywalizacji mężczyzn na pierwszym biegu uformowała się 5 osobowa czołówka, która pokonała dokładnie wymierzone 5km ( dwie pętle po 2.5 km) w rekordowym tempie 15.13-15.15 (ok. 3’03”/km). Takie tempo spowodowało mocne zakwaszenia i konsekwencje podczas jazdy wspólnej na pętlach agrafkowych. Najmocniejsi zawodnicy tego dnia: Kacper Stępniak i Piotr Ławicki po każdym nawrocie generując moc momentami powyżej 1000 wat zredukowali grupę 5 osobową do pary liderów. Na drugim z czterech agrafkowych okrążeń doszło do kolizji, w której ucierpiał Krzysztof Hadas, który wskutek defektu roweru nie ukończył zawodów, a szkoda bo z przebiegu rywalizacji na pewno należał do faworytów do medali. W drugim biegu Kacper Stępniak (UKS Tri-Team Rumia) wygrał rywalizację z rewelacyjnym tego dnia Piotrem Ławickim (MKS Polkowice) o 5”. Tempo zwycięzcy drugiego biegu (2,44 km wyniosło 3.08/km). Trzeci wśród mężczyzn był Jacek Krawczyk (UKS Tri-Team Rumia), który po pierwszym biegu był poza czołową piątką. Na rowerze jadąc samotnie dogonił zawodników, którzy odpadli z pierwsze grupy (Maciej Kubiak, Jakub Woźniak) i zdecydowanie zdobył brązowy medal. W rywalizacji kobiet po pierwszym biegu nieznaczną przewagą miała Marta Łagownik (UKS Dwójka Morena Gdańsk), która bardzo sprawnie zrobiła strefę zmian, następnie samotnie pojechała rower i wygrała bieg. Srebrny medal MP zdobyła Roksana Słupek (UKS Tri-Team Rumia) a brązowy Aleksandra Jędrzejewska z AZS Katowice. Kategorię młodzieżową wśród kobiet wygrały: wspomniana Marta Łagownik przed Alicją Ulatowską z WLKS Kmicic Częstochowa i Kamilą Lulińską z z UKS TRS Susz. Najlepsi z młodzieżowców to : Piotr Ławicki przed Jackiem Krawczykiem i Kamilem Damentką (obaj UKS Tri-Team Rumia). W kategorii juniorek triumfowała: Roksana Słupek przed Martą Sikorą (YMCA Kraków) i Klaudią Petters (Akwedukt Kielce). Najlepszymi juniorami w MP zostali: Dawid Goryński z UKS TRS Susz, przed Michałem Jarlińskim z UKS Tri-Team Rumia i Szymonem Dzikiem z Orki Iława. Ostatni wyścig ukończyło 32 zawodniczek i zawodników.

Podsumowując MP należy dodać, że w samym duathlonie kwalifikowanym (młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy , młodzieżowcy oraz elicie) Polski Związek Triathlonu wręczył 10 kompletów medali reprezentujących aż 15 klubów. Najlepszym klubem MP w duathlonie został UKS Tri-Team Rumia z 7 medalami.  

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Partner Tytularny Cyklu

Partner Mistrzostw Polski w duathlonie

Patron medialny

Patron medialny cyklu

Aktywni - Swim, Bike, Run