FAQ – czyli Frequently Asked Questions lub po polsku często zadawane pytania, zmierzyliśmy się z nimi i staramy się Wam jasno i klarownie odpowiedzieć. Jeżeli pojawią się Wam kolejne pytania oczywiście jesteśmy do dyspozycji
Co to jest duathlon?
Duathlon to sport składający się z dwóch dyscyplin następujących po sobie – jazda na rowerze i bieg. O wyniku końcowym decyduje łączny czas dwóch dyscyplin od startu biegu do mety biegu łącznie z czasem poświęconym na przebranie się.
Jakie są dystanse na zawodach Duathlon Energy?
5 km bieg
20 km jazdy na rowerze
2,5 km bieg
Czy muszę posiadać licencję Polskiego Związku Triathlonu?
Na zawodach rangi Mistrzostw Polski wymagana jest dzienna lub roczna licencja PZTri. Wyścigi sportu kwalifikowanego (Elita, Młodzieżowiec, Junior, Junior Młodszy i Młodzik) rozgrywane są według przepisów licencyjnych PZTri. W pozostałych imprezach licencja PZTri nie jest wymagana.
Jaki jest poziom uczestników podczas zawodów?
W naszych zawodach wystartują zarówno zawodnicy reprezentujący wysoki poziom międzynarodowy jak również amatorzy, którzy traktują duathlon jako rozrywkę i sposób na spędzanie wolnego czasu. Wszyscy są mile widziani, niezależnie od umiejętności. W tego typu zawodach, często biorą udział dziesiątki osób startujących po raz pierwszy.
Czy mogę startować na rowerze górskim lub miejskim?
Oczywiście! Jeżeli masz ochotę możesz wystartować na rowerze górskim, szosowym, triathlonowym czy nawet na składaku. Wyjątkiem są zawody w Rumi - w randzie mistrzostw Polski. W nich obowiązuje regulamin oparty na przepisach PZTri, który dopuszcza wyłąścznie start na rowerach szosowych lub czasowycvh do triathlonu.
Czy podczas zawodów mogę odtwarzać muzykę na urządzeniu przenośnym?
Zdecydowanie NIE. Słuchanie muzyki ogranicza zdolność usłyszenia innych uczestników jak i ważnych komunikatów przekazywanych przez organizatora. Korzystanie z takich urządzeń jest zabronione i grozi dyskwalifikacją. Jest dozwolone wyłącznie na trasie biegowej!
Jaki strój powinien mieć uczestnik duathlonu?
Strój podczas zawodów jest dowolny, należy jednak pamiętać, że po etapie biegowym wsiadasz na rower, a strefa zmian jest otwarta i nie masz możliwości rozebrać się w niej do naga.
Czy muszę mieć kask podczas jazdy na rowerze?
Zdecydowanie TAK! Bezpieczeństwo zawodników jest dla nas najważniejsze dlatego kask podczas jazdy na rowerze jest obowiązkowy!
Czy podczas wyścigu mogę liczyć na pomoc?
Przyjaciele, rodzina i znajomi którzy kibicują i wspierają psychicznie, to wielkie wsparcie dla każdego zawodnika, ale ich pomoc np. przy zmianie dętki stanowi złamanie zasad regulaminu. Jedyną pomocą jaką możesz otrzymać w trakcie trwania zawodów jest to pomoc ze strony organizatora – serwis w strefie zmian oraz punkty odżywcze. Twoi znajomi mogą podać Ci własne napoje tylko i wyłącznie w strefie bufetów, w innych miejscach zagrożone jest to dyskwalifikacją.
Co to jest strefa zmian?
Jest to obszar ogrodzony, gdzie znajdują się stojaki na rowery wraz z koszykami na sprzęt sportowy dla wszystkich uczestników zawodów. Miejsce każdego zawodnika oznaczone jest jego numerem startowym. Do strefy zmian wstęp mają wyłącznie zawodnicy startujący w zawodach.
Gdzie mam zostawić rower podczas wyścigu biegowego?
W strefie zmian! Jak już znajdziesz swój stojak na rower oznakowany właściwym numerem startowym, ustaw rower tak, żeby nie przeszkadzał innym uczestnikom zawodów. Pamiętaj, że po pierwszym biegu roweru możesz dotknąć dopiero wówczas kiedy masz zapięty na głowie kask, ponownie możesz odpiąć kask dopiero wtedy kiedy Twój rower spoczywa na stojaku. Po zakończeniu zawodów nie zapomnij wrócić po swój rower do strefy zmian.
Jak funkcjonuje strefa zmian?
Przy swoim stanowisku ułóż buty do jazdy na rowerze (jeśli takowych używasz), kask na rower, okulary, rękawiczki i wszystko inne czego będziesz potrzebować podczas zawodów. Przejdź się po strefie zmian, znajdź wejście i wyjście. Upewnij się u sędziów i organizatorów jaki kierunek poruszania obowiązuje w strefie zmian, to pozwoli Ci zaoszczędzić cenne sekundy w strefie podczas zawodów.
Pamiętaj, że podczas zawodów nie wolno po strefie poruszać się na rowerze. Na wyjściu ze strefy zmian znajduje się linia oznaczająca koniec strefy zmian, dopiero po przekroczeniu tej linii (umownie przez zawodników zwanej belką) możesz wsiąść na rower i rozpocząć jazdę. Po ukończeniu etapu kolarskiego pamiętaj, aby przed belką zejść z roweru i drogę do swojego stanowiska pokonać już biegiem. Odstaw rower na swoim miejscu ale tak, aby nie utrudniać poruszania się w strefie innym zawodnikom.
Kiedy mogę zabrać swoje rzeczy ze strefy zmian?
Po zakończeniu zawodów organizator ogłosi kiedy otwarta będzie strefa zmian. Znajdziesz to również w programie każdych zawodów.
Jak jest mierzony czas?
Pomiar czasu będzie prowadzony przez profesjonalną firmę. Każdy z zawodników na czas trwania zawodów zostanie wyposażony w chip, który należy zwrócić po zakończeniu duathlonu.
Gdzie mam przyczepić chip?
Chip należy przyczepić do lewej nogi na wysokości kostki.
Czy każdy może wziąć udział w zawodach?
W zawodach może wziąć udział każda osoba, która ukończyła 16 rok życia. Pamiętaj, że startujesz na własną odpowiedzialność. Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, skonsultuj ewentualny start ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.
Czy obowiązuje jakiś limit czasu?
Tak. Zakładany limit ukończenia zawodów wynosi 2 godziny i 30 minut. Szczegółowy limit precyzuje regulamin każdej z imprez.
Do kiedy mogę się zarejestrować?
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w regulaminie każdej z imprez.
Czy jest jakiś limit uczestników?
Maksymalna ilość uczestników dla każdej imprezy wynosi 500 osób.
Czy na trasie zawodów przewiduje się punkty żywieniowe?
Będą dwa punkty odżywcze – na trasie rowerowej i biegowej. Na trasie rowerowej podawana będzie woda w butelkach, natomiast na trasie biegowej dostępne będą napoje w kubkach.
Co jeśli w dniu zawodów będzie padało?
Zawody odbędą się przy każdej pogodzie. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych organizator zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany harmonogramu imprezy.